Atrakcje w Szczyrku

Atrakcje w Szczyrku

 

Atrakcje w Szczyrku

Content Blocks

Skocznia Skalite

Historia skoczni narciarskiej sięga 1937 roku. To wtedy w Szczyrku rozegrano pierwsze oficjalne zawody. Ówczesna skocznia umożliwiała skoki na odległość 40 m. Obecny nieoficjalny rekord należy do Krzysztofa Leji i wynosi 116 m. Oficjalny rekord ustanowił Maciej Kot – 106 m.
Rokrocznie na skoczni odbywają się:

1. FIS Cup: zawody pucharu świata Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.
2. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży: wyjątkowe wydarzenie, które skupia młodych, zdolnych sportowców.
3. Lotos Cup: prestiżowy turniej, w którym uczestniczą zarówno krajowi, jak i zagraniczni skoczkowie.

Oprócz uczestnictwa w emocjonujących zawodach, możliwe jest również zwiedzanie obiektu oraz podziwianie panoramy Szczyrku z punktu widokowego usytuowanego bezpośrednio na skoczni.  

Malinowska Skała

Malinowska Skała to chluba i symbol Beskidu Śląskiego. Znajduje się tuż pod szczytem góry noszącej tę samą nazwę, w grzbiecie głównym pasma Baraniej Góry.

Ze skałą związana jest legenda mówiąca, że to kamień młyński rzucony w tym miejscu przez samego diabła. Geolodzy twierdzą, iż jest to raczej odsłonięcie zlepieńców warstw gondulskich.

Do Malinowskiej Skały dotrzeć możemy wieloma trasami. My polecamy wyjechać samochodem na Przełęcz Salmopolską, skąd stosunkowo łatwym czerwonym szlakiem idzie się około 1,5 godziny, mijając po drodze także niedużą, ale bardzo ciekawą Jaskinię Malinowską, stanowiącą dodatkową atrakcję wycieczki.

Skrzyczne

Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego (1257 m n.p.m.). Z uwagi na wysoki maszt antenowy, jest łatwy do zidentyfikowania w krajobrazie. Ze znajdującej się na szczycie platformy widokowej podziwiać możemy przepiękną panoramę na okolice Szczyrku oraz Jeziora Żywieckiego, a przy dobrej pogodzie zobaczymy stąd nawet oddalone o wiele kilometrów Tatry.

Prócz turystów pieszych, i tych którzy dostają się tu kolejką linową, górę upodobali sobie również narciarze i snowboardziści, którzy zimą korzystają z kilku tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności. 

Jaskinia Lodowa

Jaskinia Lodowa znajduje się na południowo-wschodnim zboczu góry Hyrcy, w dawnym wyrobisku lokalnego kamieniołomu.

Nazwa jaskini pochodzi od licznych lodowych nacieków utrzymujących się na ścianach jaskini przez cały rok. Zwiedzanie jaskini nie wymaga specjalnego sprzętu, wystarczy dobra latarka.

Jaskinia ta znana jest również pod nazwą Jaskinia Partyzancka – w czasie II wojny światowej była schronieniem dla miejscowych oddziałów podziemia niepodległościowego.

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski

Kościół na Górce w Szczyrku to niezwykłe miejsce kultu, związane, wg. wierzeń, z objawieniami Matki Bożej. Górujący wysoko nad miejscowością obiekt zlokalizowany jest tuż przy malowniczym niebieskim szlaku prowadzącym w kierunku Klimczoka.

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, bo taka jest oficjalna nazwa salezjańskiego kościoła, przyciąga turystów i pielgrzymów, chcących pomodlić się oraz nawiedzić obraz Matki Bożej, namalowany według relacji z objawień mających miejsce pod koniec XIX w.

Szlaki rowerowe

Szczyrk to rowerowy raj. Funkcjonująca, także latem, kolej gondolowa na Halę Skrzyczeńską oraz krzesełkowa na Zbójnicką Kopę, umożliwiły prężny rozwój okolicy w kierunku turystyki rowerowej.

Wśród szczytów i długich grzbietów Beskidu Śląskiego znajdziecie dziś szereg dobrze oznakowanych, widokowych tras rowerowych. Są one zróżnicowane pod względem trudności, tak by każdy miłośnik jednośladu mógł znaleźć coś dla siebie. 

Trasa rowerowa Enduro

Kompleks Szczyrk Enduro Trails stworzony został z pasją do sportów ekstremalnych. Te specjalnie wyprofilowane tory dla rowerów, wybudowane z dala od tradycyjnych szlaków pieszych, zapewniają bezpieczeństwo i niesamowitą frajdę z jazdy. Ośrodek oferuje 6 tras o zróżnicowanym stopniu trudności. Łączna ich długość wynosi 16 km, co pozwala na długie godziny ekscytującej zabawy.

Tydzień Kultury Beskidzkiej

Tydzień Kultury Beskidzkiej to największe w Polsce święto folkloru. Na przełomie lipca i sierpnia Beskidy opanowuje śpiew, muzyka i taniec ludowy. Zarówno polski, jak i zagraniczny folklor, gości w: Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu oraz Ujsołach, Jabłonkowie i Istebnej.

Podczas festiwalu na scenie prezentują się tysiące wykonawców z dziesiątek zespołów polskich oraz kilkunastu grup zagranicznych, ponadto około stu kapel, grup śpiewaczych czy solistów. Warto to zobaczyć!

3 powody aby wybrać Nasz Hotel

Hotele i obiekty Halo zlokalizowane są w popularnych górskich i nadmorskich miejscowościach wypoczynkowych

oraz w centrach najpiękniejszych polskich miast.

Halo uwielbia być z ludźmi – dbać o ich dobre doświadczenia, szykować miłe niespodzianki,
inicjować inspirujące spotkania, celebrować codzienną gościnność.

Halo czerpie swój koloryt z bogactwa polskiej natury: zieleni lasów, czerwieni kwiecistych łąk, złota pól, błękitu morza.
Interpretujemy je na swój sposób: w barwie polnych kwiatów znajdziesz akcenty morskiego korala, w sosnowej zieleni – stonowany kolor bazylii.

Oferty